понеділок, 30 жовтня 2023 р.

«Фейкові» замінування: хто понесе відповідальність за жарти дітей

     Останнім часом Україну сколихнули масові повідомлення про замінування закладів освіти, торгових центрів та інших закладів. Подібна інформація становить небезпеку не лише створюючи паніку у суспільстві, а й відволікаючи фахівців спеціалізованих служб від виконання важливої роботи, змушуючи кидати значні матеріальні та людські ресурси для перевірки такого повідомлення.

Саме спеціалісти нагадали, яка відповідальність настає за розповсюдження завідомо неправдивих повідомлень про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності. У березні 2021 року внесли зміни до ст. 259 Кримінального кодексу України про посилення відповідальності про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності. Отож, статтею 259 визначено, що свідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, – карається позбавленням волі на строк від 2 до 6 років.

У випадку, коли об’єктами завідомо неправдивого повідомлення стали критично важливі об’єкти інфраструктури, будівлі чи споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади, заклади охорони здоров’я, заклади освіти, або якщо це повідомлення спричинило тяжкі наслідки чи вчинене повторно, – карається позбавленням волі на строк від 4 до 8 років.

Крім того, під час надходження повідомлень про можливі замінювання у правоохоронних органів вироблений алгоритм дій для швидкого встановлення особи, яка причетна до вчинення цього кримінального правопорушення. Перш за все, це проведення огляду місця події із залученням фахівців вибухо-технічних служб, вилучення запису розмови (повідомлення), у випадку його надходження на лінію 102, подальше проведення фоноскопічної  експертизи та порівняння зразків голосу. Один із важливих заходів – звернення до операторів та провайдерів телекомунікацій для отримання інформації від них, а саме, деталізованих даних про цей зв’язок (дату, час, тривалість, зміст, маршрути передавання), абонента, формату надання йому телекомунікаційних послуг тощо.

Слід зауважити, що всі повідомлення такого характеру сприймаються працівниками органів правопорядку як правдиві, незалежно від форми їх надходження, оскільки це є запорукою безпеки громадян. І доки ця інформація не спростована, то вважається такою, що відповідає дійсності, а відтак правоохоронні органи проводять всі необхідні дії для недопущення вчинення серії таких повідомлень від однієї особи, отже, і порушники встановлюються досить оперативно.

Важливо, якщо у ролі таких жартівників виступають діти, то адміністративну відповідальність нестимуть їх батьки. Відповідно до ст. 183 «Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб» та ст. 184 «Невиконання батьками або особами, що їх заміняють, обов’язків щодо виховання дітей» КУпАП дорослим доведеться сплатити штраф від 1700 до 5100 грн. Але якщо неповнолітнім вже виповнилося 16 років, на них чекає кримінальна відповідальність. 

Отож варто пам’ятати, що телефонний дзвінок з погрозою, навіть якщо він вам здається просто жартом, може стати причиною кримінального провадження, а в подальшому – реального покарання.

неділя, 22 жовтня 2023 р.

Ходить гарбуз по ліцею…

    Свято Гарбуза – це особливе, тепле свято нашого ліцею, яке сповнене родинного затишку та фантастичного баштанного смаку. Ідея проведення такого заходу виникла в учнів та педагога-організатора Середи Ю.М., а батьки з радістю цю ідею підтримали. Івент пройшов під гаслом: "Створюємо і розвиваємо, плекаємо і примножуємо СВОЄ, РІДНЕ, УКРАЇНСЬКЕ СВЯТО!».

    У конкурсі-виставці гарбузовових композицій «Осіння рапсодія» взяли участь усі учасники освітнього процесу. З самого ранку учні, вчителі й батьки допомагали прикрашати столи оригінальними, креативними, патріотичними виробами із гарбуза, овочів і фруктів.








   На уроках інформатики у графічному редакторі Paint учні 11-Б класу разом із вчителем Олійник А.В. створювали малюнки до Дня гарбуза.
    Учні 8-А класу на чолі із класним керівником Кирішою І. П. організували для молодших ліцеїстів Гарбуз-PARTY. Восьмикласники розповіли цікаві факти про гарбуз, його користь та роль в українській кулінарній традиції. Виконуючи завдання конкурсу «Маленька господиня», під веселу українську мелодію дівчатка із зав'язаними очима знаходили овочі серед різних предметів. Під час інтерактивної гри «Як гарбуз мову вивчав» першокласники та другокласники повторювали абетку, розгадували загадки, складали прислів'я, вивчали нові українські слова. А батьки 8-А класу приготували приємний сюрприз для малюків- гарбузову кашу та інші гарбузові смаколики.







    Восьмикласники також створили фотозону, яка стала місцем, де діти та вчителі могли зробити яскраві фото разом із жовтогарячим овочем.
    Ці заходи подарували усім гарний настрій, позитивні емоції та ще більше здружили дітей і батьків, об'єднавши навколо ідеї оригінального і самобутнього українського свята!

пʼятниця, 6 жовтня 2023 р.

Нація нескорених: від козацтва до сьогодення

    Невмирущий дух козацької вольності і слави, збережений у пам'яті народу, шану та повагу до сучасних захисників і захисниць України намагалися відтворити учні ліцею у форматі Тижня козацької слави.
    У першому класі кл.керівником Ковтун І.А. та асистентом вчителя Рижою І.В., проведено ранкову зустріч «Ми роду козацького діти, землі української цвіт», під час якої було здійснено віртуальну мандрівку в часи козацтва. Учні дізналися про життя та звичаї козаків, дослідили як вони писали листи, а хлопчики класу продемонстрували свою майстерність у поєдинку на шаблях.





    Для другокласників Перебенесюк Н.С. провела математичний шифрувальник "Математика з козаками", під час якого діти дослідили історичні цікавинки, пов'язані з життям козаків.

    Упродовж тижня уроки у 3-му класі (класний керівник Давидчук Т.Ф., асистент вчителя Романчук Ю.Ю.) проходили у форматі історичного екскурсу "Козацької слави одвічна сурма". На уроці літературного читання школярі через тематичний словник досліджували вбрання та зброю козаків. На українській мові діти створювали в парах синонімічні ряди якостей, якими володіли воїни, складали та пояснювали прислів'я. А на уроці образотворчого мистецтва, створивши комікси, третьокласники не тільки дізналися про спосіб життя козаків, а й співставили їх із захисниками сьогодення.




    Учні 4-А класу (кл.кер.Козьмін А.В.) продемонстрували свою спритність, кмітливість та ерудованість під час тематичного розважально-пізнавального квесту. Четвертокласники змагались у конкурсах "Козацька спритність" та "Забави кашоварів". Хлопчики і дівчатка перебирали крупи для "приготування каші", носили воду ложкою. Талант художників та вміння працювати злагоджено у команді реалізувались у естафеті "Портрет козака" і складанні пазлів. А у конкурсі "Політ мрії" юні козаки та козачки вчились виготовляти паперового літачка, на крилах якого писали свої мрії. Справжньою забавою став запуск літаків у повітря.





    Класний керівник Тимошик Ю.М. разом з учнями 4-Б класу провела лицарський турнір ''Козацькому роду немає переводу''. Учні виконали завдання вікторини, провели змагання з армреслінгу та віртуально рибалили, писали вітальні листівки.



    Немає жодного хлопчика, який би не мріяв стати мужнім, хоробрим надійним захисником і до цього потрібно готуватися. Тому дівчатка 5-А класу разом із класним керівником Н.Є. Фесюк влаштували хлопцям справжні випробування конкурсами. "Арм-спорт", "Найсильніший" - змагання, у яких хлопці демонстрували свою силу. Щоб перемогти у конкурсі "Умілі руки", необхідно було у товстих зимових рукавицях застебнути гудзики на сорочці.  "Хто швидше" показав спритність команд , які переносили ложкою горіхи у глечики. А на завершення провели конкурс "Знавці козацької термінології".





    У 5-Б класі класний керівник Середа Ю.М. провела урок мужності «Козаче, у тебе країна єдина, а зветься вона свята Україна!». Діти поглибили свої знання про козаків, їх життя, традиції та уподобання. Також учні скориставшись платформою "Привіт, воїне!" розмістили листи, фото, відео та ілюстрації для захисників, що знаходяться на передовій.

    У 7-А класі (класний керівник Луцов’ят Н.В.) був проведений виховний захід "Козацькій славі жити у віках". Учні зустрілись із воїном ЗСУ, татом однокласниці Ольги Поліщук, Тарасом Васильовичем. З цікавістю діти слухали розповідь людини, яка щодня, ризикуючи своїм життям, захищає наш спокій. На завершення зустрічі семикласники вручили листи для побратимів Тараса Васильовича.





    Також присутні переглянули дуже зворушливе відео про інших батьків- воїнів учнів класу, яке підготувала Ніла Василівна.

    Патріотичну вікторину "Героїв країна - моя Україна!» з учнями 7-Б класу провела кл.керівник Ромашко Н.Р.

    Відповідаючи на питання онлайн- вікторини «Майбутній захисник», учні 8-А класу (кл. керівник Киріша І.П.) вправлялися у знанні військової термінології.
    У дев’ятих класах (класні керівники Пшенко Л. В., Ковальчук О.М.) у формі віртуальної квест-гри «Козацькому роду нема переводу» учасники долали по черзі наступні станції: «В гостях у козаків», «Козацька атрибутика», «Гетьмани», «Співоча» та інші. Здобувачі освіти поглибили свої знання про історію України, звичаї та особливості побуту козаків.




    Для майбутніх випускників класні керівники Олійник А.В., Кедрук С.М. провели цікавий онлайн-тест на тему козацтва. Учні не лише довідались нові факти про славетних козаків та їх подвиги, а й отримали чудову можливість перевірити свою готовність до НМТ з історії.

    
Педагоги-організатори Середа Ю.М. та Бочкарьова О.В. оформили інформаційний куточок до Дня захисника, організувавши з четвертокласниками флешмоб з написання листів захисникам і захисницям, в яких діти виражали свою підтримку воїнам та розмістили їх на спільній дошці.






    До проведення Тижня долучилась і завідувач бібліотекою А.В. Захожа, організувавши літературні пазли "Козацькі таємниці". Учні сьомих та дев’ятих класів ознайомилися з літературою про історію виникнення козацтва, побут та звичаї запорожців, військові традиції, книгами, присвяченими історичним постатям козацької доби: Івану Підкові, Северину Наливайку, Івану Мазепі, Богдану Хмельницькому.




    Це були не просто заходи, це данина нашим славним пращурам - козакам, чий приклад сьогодні наслідують воїни Збройних Сил України, які захищають нашу державу від підступного ворога.