Мова – одне з найцінніших надбань, які створили й залишили наші попередники. Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато скарбів, якими пишається наш народ.
21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови. Це відносно молоде свято – до календарів усього світу воно ввійшло тільки у 1999 році. В Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема мови на українських землях нараховує кілька століть.
До відзначення Міжнародного Дня рідної мови долучилися і здобувачі освіти Костопільського ліцею N 2. 21 та 22 лютого в стінах нашого закладу проводяться різноманітні заходи, в яких активну участь беруть учні та вчителі української мови і літератури та класні керівники.
Про мову як найцінніший скарб людини, про її красу і величність йшлося на уроках української мови у 3--А, 3-Б класах (кл. керівники Давидчук Т.Ф., Ковтун І.А., асистент вчителя Коваленко І.С.). На естафеті думок "Моя рідна мова" учні не тільки створили колаж та склали у групах сенкан про мову, а й зробили висновок про те, що свою рідну мову слід шанувати, розвивати й берегти.
Креативний лекторій ''Квітни, мово, зірницями слова" для учнів 4-Б провела класний керівник Максимчук Л.В. Діти ділились своїми думками про те, чому кожен з нас має знати українську мову,читали вірші, розгадували загадки, а також взяли участь в інтерактивній вікторині.
На заняттях групи продовженого дня (вчитель Аргута О.П.) молодші ліцеїсти теж долучилися до відзначення Дня рідної мови. Діти ознайомилися із словами-паліндромами, колективно читали вислови відомих письменників про мову та дружно дібрали ознаки, які їй характерні.
З нагоди Міжнародного дня рідної мови учні 5-11 класів та вчителі української мови і літератури Кедрук С.М., Фесюк Н.Є. створили "мовознавчу вишиванку" зі стіннівок. Восьмикласники підготували калейдоскоп найкращих висловів про українську мову. П'ятикласники провели інформаційну хвилинку для учнів 9-х та 11 класів, нагадавши про історію започаткування Міжнародного дня рідної мови, продекламували вірші про найпрекраснішу серед усіх мов - українську, розповіли цікавинки про мову та побажали випускникам якнайкраще скласти ЗНО та ДПА з української мови, подарувавши напам'ять буклети "21 лютого - Міжнародний день рідної мови".
Окрім того, учні 7-А класу (класний керівник Пшенко Л. В.) стали учасниками гри "Найрозумніший мовознавець". Команди "Словограй" та "Мовознавці" по черзі демонстрували свої знання української мови: визначали до якої частини мови належать слова, добирали до них синоніми, антоніми, розгадували логічні загадки, пояснювали значення слів іншомовного походження. Несподіваним сюрпризом для присутніх виявився конкурс "Пантоміма", під час якого учням необхідно було відгадати приказку, зашифровану за допомогою "мови тіла".
Щоб розширити кругозір учнів про походження імен, їх значення у різних народів, дати пояснення про силу звучання імені, поглибити знання про славних наших земляків, про значення імені в житті людини , учні 7- Б класу разом з класним керівником Ковальчук О.М. підготували мовознавчий словник під назвою "Що в імені твоєму" та розмістили у холі ліцею. Семикласники зібрали опис багатьох найпоширеніших українських жіночих і чоловічих імен ,
адже кожне з них має свою історію і особливе значення.
У 8-А класі класним керівником Ушаковою О.Ю. була проведена година спілкування "Її Величність - Мова". Діти дізналися про історію виникнення свята та цікаві факти про українську мову. У форматі вікторини активно відповідали на запитання,відгадували шаради та складали вірш із розгаданих ребусів.
До Міжнародного дня рідної мови учні 9-А класу (класний керівник Олійник А.В.) взяли участь у конкурсі "Лайфхаки з української мови" на сайті НаУрок. Ліцеїсти виконували цікаві завдання з неймовірними ілюстраціями, вчилися знаходити та викорінювати русизми й суржик.
На годині спілкування "Мова - талісман людини та нації" дізналися цікаві факти про рідну мову, зачитували вислови письменників, добирали до запозичених слів українські відповідники, використовуючи хмарину слів, за допомогою QR-кодів здійснювали пошук, щоб закінчити прислів'я.
З нагоди Міжнародного дня рідної мови учні 9-Б класу (кл. керівник Кедрук С.М.) виготовили емблеми "Відчуй смак української мови" та подарували усім вчителям та учням ліцею, щоб свято було ще більш яскравим та залишило згадку про цей день.
Учні 10-их класів (вчитель Кедрук С.М.) написали надзвичайно цікавий диктант "Колір мови" та дізналися, що кожна людина говорить, думає, чує мовою, вдихає її запах, відчуває її кінчиками пальців, бачить її перед собою щомиті життя і смакує її на своїх губах.
Знаковим для себе семикласники вважають те, що у День української мови вони вивчають поезію Василя Симоненка, громадянина, патріота, небайдужої людини. Тож на уроці вивчення поезії "Ти знаєш, що ти - людина?" учні 7-А класу (вчитель Симонець Н.В.) розмірковували, що означає бути Людиною, декламували вивчені напам'ять вірші поета - "Лебеді материнства", "Ти знаєш, що ти - людина?"
Також учні 7-х класів взяли участь у флешмобі, де разом прочитали цей вірш-заповіт В. Симоненка, щоб нагадати всім у цей непростий, буремний час: жити - це творити, а не руйнувати! Життя швидкоплинне - і необхідно прожити його гідно.
Мовознавчу хвилинку "Мова - духовний скарб нації" з учнями 4-А та 4-Б класів провела завбібліотекою Токар А.О. Анна Олегівна розповіла дітям про історію виникнення Міжнародного дня рідної мови, організувала мовознавчі ігри. Захід пройшов цікаво та пізнавально.
Рідна мова, як і пісня, дорога і близька, дає наснагу, силу, радість спілкування.
Немає коментарів:
Дописати коментар